strona główna   copyright © 2006 Zdzisław Gajecki     


   
Do każdego zlecenia starannie się przygotowuję. Jestem w danym miejscu nawet kilka razy przed wydarzeniem. Sprawdzam plany, światło, rozkład płaszczyzn w pomieszczeniach, odległości. Dobieram odpowiednie obiektywy. Robię próbne zdjęcia, tzw. „szkice”. To oraz szczegółowa znajomość planu imprezy pozwala mi być odpowiednio przygotowanym. W wybranym przez Was plenerze jestem również kilka razy przed sesją. Sprawdzam głównie kierunek padania promieni słonecznych (zależny od godziny ) i dobieram najbardziej atrakcyjną pod tym względem porę. Stanowczo odradzam krótkie wypady na plenerową sesję w trakcie trwania imprezy lub zaraz po niej. Wprowadza to niepotrzebną nerwowość i pośpiech. W postawach fotografowanych osób często widać napięcie i zmęczenie na twarzach. Jeśli chodzi o sesje ślubne to preferuję co najmniej tygodniowy okres przerwy od ceremonii.

kolorowe zdjęcia ślubneKolorowe zdjęcia ślubne – trudny temat, bo dobre kolorowe zdjęcie jest trudniejsze do zrobienia niż czarno-białe. To co Państwo oglądacie w Internecie to tylko wierzchołek góry lodowej. Chodzi o to, że wierne przeniesienie kolorów na odbitkę fotograficzną nie jest proste. Mój sprzęt do obróbki zdjęć jest zestrojony kalibratorem sprzętowym z maszyną (labem) na której odbitki są później wywoływane. Gwarantuje to, że zdjęcia będą miały naturalne kolory, bez sinego, burego czy innego dominującego koloru. Chodzi tutaj głównie o cerę, ale również o tonację całego zdjęcia.

czarno-białe zdjęcia ślubneCzarno-białe zdjęcia ślubne. Ten typ zdjęć lubię najbardziej, bowiem brak koloru pozwala skupić się na treści i opowieści zawartej w zdjęciu. Po prostu nie ma na tych zdjęciach kolorystycznych plam, które odciągają naszą uwagę od zawartości. Muszę jednak wiedzieć przed zleceniem, że jesteście również zainteresowani zdjęciami czarno-białymi. Fotografia czarno-biała rządzi się bowiem innymi prawami niż kolorowa i takie zdjęcia robi się trochę inaczej. Mają „innego ducha”, inaczej je komponuję.
Fotografią reportażową dotyczącą różnych wydarzeń zajmuję się od wielu lat. Taki cykl powinien być jak opowiadanie – zwarta konstrukcja, chronologia, czytelne i ciekawie pokazane konteksty, pointa. Staram się być zupełnie niewidoczny i zlać się z tłem. Największym komplementem jest dla mnie pytanie zleceniodawcy po imprezie : „czy zrobił pan jakieś zdjęcia, bo wcale pana nie widziałem?”

zdjęcia dzieciI tak np. w katalogu Dzieciaki znajdą Państwo m.in. zdjęcia dzieci, które powstały podczas różnych imprez. Preferuję w tym względzie zdjęcia nie pozowane ponieważ uwielbiam zerkać dyskretnie zza kurtyny naszego dorosłego świata do ich dziecięcych enklaw i podkradać im ich spontaniczną Autentyczność.
Pierwszy kontakt ze mną tylko za pośrednictwem maila, w którym umieszczacie Państwo Wasze wyobrażenia o zdjęciach z mającej nastąpić imprezy jak również wątpliwości i związane z tym zapytania. Postaram się rozwiać Wasze rozterki służąc radą.

   

fotografie     najpopularniejsze    najnowsze     oferta     o autorze     informacja o cookies